Як вибрати твердопаливний котел для опалення приватного будинку?

Як вибрати твердопаливний котел, якщо на ринку представлена велика кількість моделей та модифікацій? Які фактори слід врахувати при цьому? Адже існує і ряд аспектів, які варто враховувати при пошуку необхідного агрегату: пам'ятати про відмінності палива, що закладається, враховувати максимальний коефіцієнт корисної дії опалювального агрегату і ефективність, надійність і термін експлуатації.

Різновиди твердопаливних котлів

Вибрати найкращий твердопаливний котел можна. Але перед покупкою варто ознайомитися з типами даних агрегатів, що відрізняються безліччю характеристик. Виділяють чотири основні типи обладнання на твердому паливі:
  • Класичний.
  • Піролізні.
  • Тривалого горіння.
  • Автоматичні.
Класичний варіант твердопаливного котла
Схема роботи класичного агрегату така, що тепло виходить шляхом полум'яного спалювання палива. Котли мають дві дверцята. Через одну відбувається завантаження палива, а через іншу – очищення від золи та інших продуктів спалювання. Функціонувати можуть на дровах, і на вугіллі. Теплообмінник може бути виготовлений із різних матеріалів: чавун або сталь.

Газогенераторні моделі твердопаливних котлів

В основі роботи даного типу котла на твердому паливі – процес піролізу (розпад та газифікація твердого палива). Цей процес активується при закритій димохідній трубі та закритій камері спалювання. Після того, як газ з полін вивільниться в процесі піролізу, він рухається в сопло пальника, а там перемішується з вторинним повітрям, що накачує вентилятор. Потім суміш газу прямує в камеру спалювання і спалахує там. Горіння здійснюється при температурі, що іноді досягає 1200 °С. Процес триватиме, доки тверде паливо не згорить повністю.
Газогенераторні твердопаливні котли відрізняються дуже високим коефіцієнтом корисної дії, що сягає 90 %. При цьому тривалість горіння може дорівнювати майже 10 годин. Агрегати цього типу дуже прості в експлуатації за рахунок повного спалювання деревини, а контроль подачі повітря дає можливість повністю регулювати температуру теплоносія.

Котел тривалого горіння

У цьому випадку тривале горіння забезпечується спеціальними прийомами. На сьогодні відомі дві системи тривалого горіння – Булерьян (Канада) та Стропува (Прибалтика), проте друга не така популярна через високу вартість, непросту експлуатацію та інші техпараметри. Замислюючись над тим, як вибрати твердопаливний котел тривалого горіння, згадайте, що це ті ж самі газогенераторні агрегати, проте принцип роботи у них інший.

Обладнання Булерьян - це піч з двома камерами, де в нижньому відсіку здійснюється тління та формування газу. Після того, як газ надходить у другу камеру, він змішується з повітрям і паливо без залишку згоряє.
Купити котел на дровах

Конструкція такого твердопаливного агрегату має циліндричну форму з ввареними в нього трубами на половину кола. Розташування труб димоходи з нержавіючої сталі знизу-вгору робить повітряну циркуляцію кращою і тим самим віддачу тепла – вище.
Монтаж зазвичай виробляють у нежитлових приміщеннях, чудово підійде для обігріву гаража та дачі.

Система Стропува має два циліндри, де один розташовується всередині другого (у вигляді матрьошки). Простір між циліндрами наповнений водою, що повільно нагрівається. Внутрішньому циліндру відведена функція камери згорання, куди за допомогою розподільника потрапляє повітря. Після завантаження палива починається зверху вниз, через що нагрівається вода.
Система Стропува не стала популярною через низку причин: довгий час горіння (від двох до чотирьох діб) залежно від палива, необхідність охолодження агрегату, подальше очищення перед новим розпалюванням та відносно висока вартість.

Автоматичний котел

Мається на увазі автоматизоване паливне завантаження та очищення від золи. Він має шнековий та транспортерний бункери для паливної подачі та автоматичного очищення від золи. У моделях на вугіллі є рух пласта горіння палива, необхідне для повного спалювання. З цією метою в автоматичний котел вбудовані рухомі колосники (або рубаючі та рухові механізми). Є примусовий наддув для оптимального нагрівання води та паливного спалювання.

Можна виділити такі плюси автоматичних котлів на твердому паливі:

  1. Вони не потребують трудомісткого обслуговування та постійного нагляду з боку власника.
  2. У стандартне обладнання котла входить температурний регулятор.
  3. Більшість мають датчики, які відстежують температуру у самому котлі.
  4. Коефіцієнт корисної дії може дорівнювати 85%.
  5. Тривале функціонування, обмежене лише ємністю бункера для автоматизованої паливної подачі.
Витрата палива, у тому числі вугілля, значно менша в автоматичних котлах у порівнянні з класичними твердопаливними агрегатами.

Як вибрати паливо?

Паливо - це те, на що просто необхідно звертати увагу, якщо ви замислюєтеся, який вибрати твердопаливний котел. Сучасні вдосконалені варіанти у якості палива можуть брати різні енергетичні джерела: торф, брикети, пелети, вугілля та дрова. В даний час тепло можна отримати з різних джерел, тому є можливість заощадження коштів при виборі оптимального палива.

Котли на вугіллі

Якщо ваш будинок знаходиться за містом, далеко від великого населеного пункту, то, можливо, просто незамінним вам стане вугільний котел для опалення.

Агрегат на вугіллі чудово підійде в тому випадку, якщо відсутня можливість забезпечити належне зберігання дров.

При всьому коефіцієнт корисної дії у вугільних котлів, як правило, дуже високий, а саме обладнання не коштуватиме дуже дорого.

Основні плюси подібних агрегатів – недороге паливо та можливість автономної роботи.

Котли на пеллетах та дровах

Робота цього твердопаливного опалювального котла передбачає використання дров і пелет (особливих паливних гранул) як основного джерела тепла. Потужність даних пристроїв є відносно високою і може становити до 200 кВт. До того ж, такі котли характеризуються економною роботою, їх можна встановити в різних приміщеннях.
Твердопаливні котли на дровах є дуже популярними серед населення, це обумовлено доступністю деревини. Плюс до всього коефіцієнт корисної дії такого агрегату дуже високий і досягає 90%. Дерево та деревні гранули горять довго, а після себе не залишають шкідливих відходів.

Найкращий твердопаливний котел за відгуками покупців

Вибір твердопаливного опалювального котла для приватного будинку завжди супроводжується пошуком відгуків і коментарів в мережі Інтернет або серед знайомих. Найбільшу популярність серед користувачів цими агрегатами отримали моделі котлів Hercules U22С-3 і SIME SOLIDA 3.

Котел Hercules U22С-3 виготовлений у Чехії компанією Viadrus. Є «ветераном ринку» та якісною опалювальною системою. Модель виконана з міцного сірого чавуну, що майже не піддається корозії. Hercules U22С-3 чудово підійде для опалення житла площею до 170 м ².

Купивши цей котел, ви і ваша сім'я забезпечені як обігрівом, так і гарячою водою. Досить просто підключити накопичувальний водонагрівач. За рахунок мінеральної ізоляції корпусу агрегату втрати тепла мінімальні, тому на опалення витрачається набагато менше палива. Дану модель Віадрус можна переробити, і тоді він зможе функціонувати на газі або рідкому паливі.

Також досить затребуваним є твердопаливний котел SIME SOLIDA 3, який виробляється Fonderie Sime Spa (має заводи на італійській, іспанській та англійській територіях).

Агрегати, що випускаються, відрізняються простотою експлуатації. Їх купують для опалення житлових приміщень із середньою площею 165 м². Може працювати на чотирьох видах палива – вугільному, дров'яному, а також на коксі та антрациті.

Ізоляція корпусу моделі виконана шаром скловати, яка робить тепловтрати мінімальними, а це, у свою чергу, заощаджує паливо.
Теплообмінник чавунний, складається з трьох відділів, рахунок них здійснюється рівномірне спалювання всього палива. Горіння можна регулювати за допомогою пристрою, що відкриває дверцята і пропускає всередину повітря. Широкі дверцята роблять паливне завантаження безпечним і зручним, полегшують очищення.
Твердопаливний котел Fonderie Sime Spa SIME SOLIDA 3 відрізняється безпекою та простотою обслуговування. Не потрібно постійно стежити за процесом спалювання, очищення його не трудомістка, тому що не потрібно часто очищати зольник, а весь процес не забирає багато сил і часу.

Параметри вибору твердопаливного котла

У питанні, як вибрати головний опалювальний котел, важливо, щоб параметри вибраного агрегату є. Розглянемо порядок основних елементів:

  • На основі палива. Якщо ви вирішите, що котел буде розглядатися головним чином вугіллям, краще розглянути агрегати з високолегованої сталі. Якщо - дрова, то чавунне блок просто до речі.
  • На підставі потужності камери сгоряння/ корисного завантаження. Цей параметр пояснює, скільки палива може вписатися в камеру топки для однієї закладки, і з якою періодичністю потрібно буде зробити. Вага нагрівального пристрою приймається у примітці. Припустимо, котел з сталі, а чавунний котел з аналогічними потужними характеристиками для установки вимагає меншого вільного місця з усього площа приміщення, на 20% в середньому.
  • На основі ваги та вартості. Сталевий котел важить менш у порівнянні з обладнанням з чавуну, десь 16%, оскільки вартість установки та доставки набагато нижча.
  • На основі ефективності. Продуктивність котла твердого палива від чавуну нижче, ніж сталева модель. У той же час охолоджує чавунну одиницю довше.
  • На підставі технічного обслуговування та зручності роботи. Теплопередача котла, фізичні та енергетичні витрати на завантаження та очищення камер згоряння залежить від цих параметрів.
  • На основі терміну служби. Котл твердого палива має середній термін служби 10 років. Однак ця цифра, швидше за все, застаріла техніка опалення, а не до його довговічності. Як правило, незалежно від блоку, з належним технічним обслуговуванням, він може регулярно працювати набагато довше.
У питанні як вибрати твердопаливний котел для опалення приватного будинку важливим є безпека (ступінь безпеки від опіків і травм). Зазвичай котли зі сталі виробляються компаніями, які є лідерами на ринку техніки опалення. І всі моделі цих виробників мають кілька рівнів захисту від пошкоджень під час користування.

Трохи про теплообмінник котла

Чавун і сталь-два найпоширеніших матеріалу для виготовлення теплообмінників:

  • Котли з чавуну характеризуються високою продуктивністю тоді, коли вони функціонують на вугіллі. Застосування дров може погано відбитися на потужності агрегату.
  • В обладнанні зі сталі основним джерелом енергії є дрова або брикети, які створені шляхом обробки деревних відходів.
Чавунні теплообмінники мають доступну вартість, вони не вибагливі до палива. З мінусів можна виділити відносно низький ККД (65-75 %), високі показники інертності і необхідність постійного очищення теплообмінника.
В даний час будівельний ринок представлений величезним асортиментом твердопаливних котлів з теплообмінниками зі сталі, які відрізняються один від одного наступним:

  • товщиною металу, що застосовується в обладнанні;
  • способом пристрою теплообмінника;
  • ККД;
  • максимальним часом роботи на одній закладці.

Візьміть на замітку всі поради та рекомендації зі статті, і тоді вибрати котел на твердому паливі не складе для вас труднощів.

А якщо виникне необхідність, то завжди є можливість запитати допомоги у фахівців.

Якої потужності котел тривалого горіння ви обираєте?

Залиште свій номер телефону і ми вам зателефонуємо
Або Ви можете зателефонувати нам
+380955182814
Made on
Tilda