Обв'язування твердопаливного котла: з буферною ємністю, електричним котлом, поліпропіленом

Котли, паливом у яких виступають дрова, вугілля, торф, пелети, давно закріпили за собою позицію надійних та якісних приладів. Ефективність роботи та тривалість терміну служби безпосередньо залежить від того, наскільки правильно виконано обв'язування твердопаливного котла. В цьому відношенні дров'яні та вугільні теплогенератори відрізняються від інших опалювальних приладів, і до цього питання вони мають свій підхід.
У статті ми розглянемо, що є обв'язуванням котла на твердому паливі і відзначимо відмінні риси цієї процедури.

Призначення обв'язування ТП котла

Правильно виконана обв'язка твердопаливного котла має ряд переваг:

 1. У системах з природною циркуляцією буде забезпечено його рівномірний рух по всіх трубах. У всьому, що пов'язано з примусовою циркуляцією, за рух теплоносія відповідає циркуляційний насос.
 2. Робота стає безпечнішою – це особливо актуально у випадках, коли тиск води в системі різко підвищується. Якщо не вживати жодних заходів щодо усунення цієї проблеми, то котел і сама обв'язка можуть пошкодитися. А якщо в цей момент поруч із приладом будуть люди, то постраждати можуть і вони.
 3. Відбувається видалення повітря із системи. Це важлива функція, т.к. повітряні пробки в трубах можуть стати причиною того, що будь-яка ділянка радіатора не прогріється і залишиться холодною. А це означає, що тепло по приміщенню розподілятиметься нерівномірно.
Не забувайте, що до комплектації будь-якого твердопаливного котла, на відміну від агрегатів, що функціонують на іншому виді палива, не входить циркуляційний насос, розширювальний бак та інші атрибути обв'язування. Тому монтувати їх доведеться окремо.

Правила обв'язування твердопаливного котла

Здійснюючи таку процедуру, як обв'язування твердопаливного котла, необхідно дотримуватися кількох правил:

 • різниця температур у трубах подачі та звороту не повинна перевищувати показника в 20°С. Це обов'язкова умова, якщо їх знехтувати, то почне утворюватися конденсат;
 • тиск води не повинен бути вищим за задану норму. Для того, щоб контролювати ці параметри, монтуються манометри;
 • важливо відстежувати, щоб це з'єднання були герметичними, т.к. вони позначаються ефективності роботи системи. Для максимального ущільнення підійде пароніт;
 • у жодному разі для обв'язки не можна застосовувати горючі матеріали. Якщо ви вирішили вибрати поліпропілен, то купуючи його, звертайте увагу на якість, т.к. можна "нарватися" на підробку;
 • обов'язково контролюйте чистоту теплоносія, т.к. від цього залежить термін експлуатації котла та всієї системи в цілому;
 • систему з природною циркуляцією теплоносія краще облаштовувати у невеликих за розміром одноповерхових будинках;
 • здійснюючи обв'язку, беріть до уваги міжсезоння, коли доведеться часто здійснювати регулювання теплоносія.

Схема обв'язки твердопаливного опалювального котла

Почнемо з двох простих позицій:

 1. Перша стосується пристрою твердопаливного агрегату. Як уже зазначалося, в жодній моделі немає розширювального бака та циркуляційного насоса. Купувати їх потрібно окремо. Насос підбирається виходячи з потужності опалювального приладу та площі обігріву. Бачок - лише з розрахунку обсягу теплоносія.
 2. Підключення котла - просте, через два патрубки, один з яких з'єднується з контуром опалювальної мережі, що подає, а інший - з його зворотним контуром.

Друга позиція зазвичай ставить перед фахівцями завдання підключення. Це найпростіша схема обв'язування ТТ котла.
Ті користувачі, які вирішили зробити монтаж твердопаливного котла своїми руками надають перевагу саме цьому варіанту за принципом: навіщо докладати зусиль, якщо існує проста і при цьому ефективно працююча схема?
Проте, вищезгаданий варіант – не єдиний. Є й складніші варіанти, які базуються однією важливому правилі. До речі, більшість виробників вказують його як попередження в інструкції з експлуатації опалювальних агрегатів.

Правило це полягає в тому, що температура гарячої води у зворотному контурі при вході в котел не повинна бути нижчою, ніж показник 60°С.

Такі жорсткі обмеження обумовлені наступним:

 • По-перше, тільки таким чином можна уникнути великого перепаду температур у теплообмінному апараті, що збільшує термін його служби.
 • По-друге, так вам не доведеться стикатися з конденсацією вологої пари в топці котла. Утворення декількох крапель води на стінках камери згоряння може призвести до появи на стінках топкової камери дьогтю.

Сажа та вологість призводять до таких негативних наслідків. Для того, щоб уникнути всіх цих неприємних моментів та забезпечити потрібну температуру, існує кілька способів.

Перший варіант обвязки твердопаливного котла

Найбільш простий спосіб полягає у врізанні змішувального вузла в опалювальну систему. За великим рахунком, змішувальний вузол - це звичайна трубна перемичка, яка з'єднує один з одним два опалювальні контури - подачу та обернення.

Зазвичай його врізають одним кінцем на ділянку між циркуляційним насосом і розширювальним бачком, а другим - у будь-яку ділянку контура, що подає.

Ця перемичка виступає як змішувач, куди входить нагріта вода з контуру подачі і надходить в обратку. Таким чином, при необхідності можна підвищити температуру теплоносія на зворотній ділянці системи опалення. На перемичці обов'язково потрібно монтувати вентиль, що відсікає.

Виходить, що опалення функціонує в штатному режимі доти, доки в зворотному напрямку не почне знижуватися температура. Як тільки вона дійде до критичної позначки, відбувається спрацювання системи автоматики та відкриття перемички. Якщо у вашому будинку стоїть найпростіша модель твердопаливного котла без складної системи автоматики, то вам самостійно доведеться здійснювати контроль температурного режиму теплоносія і вручну змішувати середовища, здійснюючи відкриття та закриття вентиля, що відсікає.

Саме тому обов'язковою умовою є встановлення термометра на вході у твердопаливний котел.

Другий варіант обвязки котла тривалого горіння

У чому полягає функціонування ТТ котла, якщо в ньому відсутня опція автоматичної подачі палива? Необхідно вручну завантажувати в камеру топки дрова, вугілля, торф і т.д. Це означає, що ви повністю прив'язані до опалювального приладу. Якщо не вчасно зробити закладку, то температура в будинку відразу зменшиться. Для того щоб вирішити цю проблему, фахівці пропонують за допомогою установки буферної ємності.

Розглянемо докладніше цю процедуру.

Схема обв'язування твердопаливного котла з теплоакумулятором

Буферна ємність - це вузол, який виступає посередником між котлом і опалювальними приладами. Як цей елемент використовується теплоакумулятор, гідрострілка.

Призначення буферної ємності:

 • При роботі котла на невеликій потужності (відбувається закриття повітряної заслінки), у топці при невеликій кількості кисню здійснюється процес догоряння залишків палива. Це є наслідком того, що з'являється велика кількість чадного газу диму. У зв'язку з цим, краще, якщо котел протягом усього часу працюватиме на великій або хоча б середній потужності, а зайву кількість тепла він віддаватиме теплоакумулятору.
 • Як відомо, у твердопаливних котлах необхідно постійно підкидати паливо. Зробити це вчасно — не завжди вдається, особливо у випадках, коли завантаження проводиться вручну. У такому випадку, дрова в камері топки почнуть поступово прогоряти, кількість тепла і енергії знизиться, а температура в приміщенні почне зменшуватися. Для того, щоб нова порція палива спалахнула і котел почав функціонувати, доведеться почекати певний період часу. Щоб уникнути таких моментів, і монтується буферна ємність з накопиченим теплом.

Як зазначалося, однією з варіантів буферної ємності є теплоакумулятор.
Коли топкова камера горить максимально інтенсивно, у буферній ємності накопичується теплова енергія, а після згасання воно відправляється в систему опалення. Для того, щоб керувати температурою теплоносія, що надходить у радіатори, з іншого боку від бака-акумулятора розміщується триходовий змішувальний клапан та другий насос.

Таким чином, вам не доведеться кожні чотири години підходити до котла. Адже після того, як топка загасне, тепло надходитиме до будинку з буферної ємності. Наскільки довго вистачить тепла із ємності залежить від її об'єму та температури нагрівання.
Як показує практика, місткість теплоакумулятора визначається таким чином: для приватного будинку, площа якого становить 200 м ² потрібен бак, об'єм якого дорівнює не менше 1 м ³.
Є низка нюансів, на які варто звертати увагу. Для того, щоб схема обв'язки твердопаливного котла з баком акумулятором успішно функціонувала, потрібен ТТ котел, потужності якого буде достатньо для одночасного опалення та завантаження буферної ємності.

Це означає, що необхідна потужність удвічі більша за розрахункову. Наступний момент - підбір продуктивності насосів таким чином, щоб витрата в котловому контурі перевищувала кількість води, що протікає в опалювальному контурі.

Схема обв'язки із гідрострілкою

Гідрострілка – це інший варіант буферної ємності. Підключення здійснюється за таким же принципом, як і у випадку з теплоакумулятором. Винятком є той факт, що гідравлічний роздільник не накопичує тепло.

Він перенаправляє потоки теплоносія в різні контури опалення (тепла підлога, радіатори, бойлер непрямого нагріву). У кожному контурі задається індивідуальний необхідний температурний режим.

Обв'язка твердопаливного котла з бойлером непрямого нагріву

Усі елементи представлені на малюнку:
1 – безпосередньо сам котел;
2 – датчик температури;
3 – триходовий клапан котлового контуру;
4 – мембранний бак;
5 – буферна ємність;
6 – батареї;
7 – насос контуру опалення;
8 – триходовий клапан опалювального контуру;
9 – регулятор температури, що встановлюється в приміщенні;
10 - БКН (бойлер непрямого нагріву);
11 – насос контуру ГВП;
12 – група безпеки.

Такий варіант вважається підходящим для будь-яких систем із закритим/відкритим типом циркуляції теплоносія. У цьому випадку бойлер непрямого нагрівання підключається до котла паралельно, поряд з іншими приладами споживання гарячої води.
Для того, щоб ефективність роботи твердопаливного агрегату була більшою, на виході бойлера необхідно помістити клапан, який буде перекриття відводу води в тому випадку, коли вона не нагріється.

Обв'язування твердопаливного котла з електричним котлом

Найчастіше, нагрівачі, що функціонують на дровах та вугіллі, стають другим опалювальним приладом у приміщенні топковою, де вже присутня газова або електрична установка. Тут дуже важливо правильно їх зв'язати між собою, щоб один пристрій був підстраховкою для іншого. Це дуже зручно, наприклад, коли в одному з них прогорить все вугілля. Тоді в автоматичному режимі відбудеться увімкнення електричного або газового водонагрівача.
Типова схема обв'язування твердопаливного та електричного котла представлена на малюнку. Очевидно, що в електричному агрегаті є власний циркуляційний насос.

Обв'язування котла на твердому паливі поліпропіленом

Пластикові труби мають широке поширення. Це зумовлено їхньою прийнятною вартістю, а також універсальністю. Завдяки поліпропіленовим трубам можна уникнути будь-яких неприємностей та виконати контур будь-якої складності. Скріплюються труби за допомогою паяльника та фітингів.
Намагайтеся зчепити їх таким чином, щоб з'єднань було якнайменше.
Це зумовлено тим, що часто в ділянках паяння внутрішній діаметр звужується, а через це утворюється непотрібна гідростатична напруга та продуктивність котла падає. Якщо конструкція дозволяє, то краще застосовувати відводи з плавним переходом, ви виключите різкі перепади. Сучасний поліпропілен спокійно витримає температуру теплоносія до 95 ° C, термін його експлуатації сягає 50 років без потреби здійснювати якесь серйозне обслуговування.

Підсумовуючи всього вищеописаного, варто відзначити, що описані схеми обв'язки твердопаливного котла дуже популярні сьогодні. Це зумовлено їх простотою та надійністю. Для того, щоб підібрати найкращий варіант для конкретного випадку, краще скористатися допомогою фахівців.
Made on
Tilda