Самостійне збирання твердопаливного котла зазвичай супроводжується значними тепловтратами, пов'язаними з відходом тепла в димову трубу. Але чим вищий і вже димар, тим менше тепла він зберігає. Вихід зі становища у разі - створення опалювального щита, тобто димоходів вигнутої форми, які дозволяють передавати більше теплової енергії цегляній кладці. Цегла, у свою чергу, віддасть тепло повітрю в приміщенні, зігріваючи його. Іноді такі ходи роблять у стінах між кімнатами. Однак такий підхід неможливий лише за умови, що котел розташований у підвалі або на цокольному поверсі, або при будівництві багатоступінчастого димаря.
Підвищити ефективність котла можна, якщо довкола димової труби встановити водонагрівач. У цьому випадку тепло газів, що йдуть, будуть нагрівати стінки димоходу, а також передавати воді. Це може бути зроблено з тоншої труби, яку можна вбудувати на трубу більшого перерізу
Найефективніший спосіб підвищити ККД твердопаливного котла - установка циркуляційного насоса, що примусово перекачує воду. Це підвищить продуктивність установки приблизно на 20-30%.
Звичайно ж, побудувати котел необхідно так, щоб теплоносій міг циркулювати самостійно, якщо в будинку відключили електрику. Наявність насоса прискорить прогрівання будинку до комфортабельних температур.