Як зробити котел на дровах своїми руками – покрокова інструкція

Котли, що функціонують на дровах, як і раніше, потрібні в заміських домоволодіннях. І навіть газифікація невеликих населених пунктів не може змінити цю тенденцію. За бажанням можна змонтувати систему теплопостачання із саморобним котлом опалення на дровах.

Плюси та мінуси дров'яного обігріву житла

В даний час використання твердопаливних агрегатів є поширеним способом облаштування автономного опалення приватних домоволодінь і дач.
Побудувати свій власний котел для дров'яного котла можна, якщо знати принцип роботи цього обладнання, дотримуватись технології виготовлення і при цьому враховувати вимоги пожежної безпеки.
Агрегати на дровах мають переваги перед іншими видами палива, але вони також мають наступні переваги:

  1. Утеплення деревини – це доступна ціна і не потребує великих витрат на енергоресурси.
  2. Дрова є екологічним матеріалом, який не викликає алергію та інші захворювання.
  3. Цей пристрій має простий та зручний у використанні дизайн.
  4. Відразу після запуску котла приміщення прогрівається дуже швидко – відразу після запуску котла тепло починає надходити до кімнати.
  5. Незалежно від того, чи працюють на дровах чи ні, обладнання, яке працює на дровах, енергонезалежне.
  6. Це може бути зроблено за рахунок використання приладів, які забезпечують гаряче водопостачання без додаткових витрат. Вода в бойлері нагрівається від опалювального котла, який виконує функцію водяного опалювального радіатора.

Мінусів у дров'яних агрегатів немає.

  1. Матеріал корпусу схильний до корозії.
  2. Необхідно регулярно чистити від золи, що утворюється у процесі горіння палива.
  3. Якось заправки палива вистачає на нетривалий час.

    Види котлів на дровах

    Є такі агрегати з автоматичним та ручним завантаженням палива. А другий тип обладнання – на пелетах. Їх поміщають у спеціальний бункер та подають у топку. При цьому він може працювати в автоматичному режимі доти, доки не закінчиться паливо.

    У разі потреби до котла тривалого горіння за бажанням підключають електричне обладнання, що дозволяє мінімізувати участь людей в опаленні. Елементарні пристрої функціонують паралельно, причому електрокотел підтримує певну температуру води.

    Є ще один варіант – використання теплоакумулятора. Цей проект передбачає роботу системи теплопостачання в автоматичному режимі, при якому протягом дня у спеціальній ємності накопичується тепло, що витрачається вночі.

        Підготовчий етап

        Креслення котла на дровах можна зробити самостійно. Можна самостійно зібрати простий пристрій, не вдаючись до складного монтажу обладнання. Суть технології полягає в тому, щоб перетворити горіння деревини у процесі її тління.
        Схема котла на дровах показує, що між внутрішнім та зовнішнім кожухом є повітряний прошарок. Внизу йде потік холодного повітря. Його тепло нагрівається всередині внутрішнього кожуха, потім піднімається вгору за допомогою отвору зовнішнього корпусу. Підігріте повітря у приміщенні.

          Перед тим, як зробити саморобний котел, необхідно підготувати інструменти та матеріали.

          • Аркуші металу товщиною 4 –5 мм, або бочка об'ємом 200 літрів, або корпус від б/в пічки.
          • Тонкостінна трубна продукція.
          • Для того, щоб зробити монтаж металоконструкцій, використовують металеву арматуру та куточки.
          • Надійні деталі
          • Очисне обладнання.
          • Електрика.
          • Затискачі та молоток.
          • Болгарка
          • Підручний дриль.
          Самостійне збирання котла для опалення будинку.

          Самостійне збирання котла для опалення будинку.

          Як зробити дров'яний котел, можна дізнатися з інструкції щодо його збирання.
          Почати слід із виготовлення елемента, призначеного подавати повітря.

          1. З труби з товстими стінками, довжина якої дорівнює висоті камери згоряння, приварити болт.
          2. З листового металу вирізати коло, що має діаметр, що не перевищує перетин труби.
          3. Потім просвердлити отвір для болта.
          4. Потім з'єднати між собою труби та болти, а потім закрутити гайку. Це означає, що повітропровід повинен бути вільно закритий листом металу, щоб мати можливість змінювати величину просвіту та коригувати інтенсивність горіння палива.


            Потім, зробивши котел на дровах своїми руками, необхідно вчинити так:

            1. У повітроводній трубі необхідно виконати вертикальні прорізи шириною 1 сантиметр, через які в топкове відділення проникатиме повітря.
            2. З листів металу вирізати коло, що має діаметр менше, ніж у топки.
            3. У центрі кола зробити отвір для монтажу повітроводу.
            4. Труба повітря вставляється в нього, відступивши від краю 20 –30 сантиметрів, після чого приварюється.

            Виготовлення саморобного котла на дровах.

            • При використанні старого газового балона необхідно відрізати верхню частину.
            • При виборі листів металу їх необхідно зігнути у вигляді циліндра, потім склеїти і приварити дно.

            У бічній частині циліндра роблять отвір та до нього приварюють трубу з мінімальним діаметром 10 сантиметрів.

              У корпус агрегату потрібно вставити трубу подачі повітря, навіщо на дні топки облаштувати отвір. Потрібно, щоб піддувало виходило за межі агрегату. Повітроподача повинна бути нижчою за місце розташування димаря.

              Після цього на наступному етапі, коли робиться дров'яний котел для опалення будинку своїми руками потрібно зробити диск, що розсіює тепло. Для цього з листа металу товщиною 10 міліметрів вирізається млинець, діаметр якого повинен бути не меншим за корпус. Зі сталевого дроту або арматури робиться ручка, яка кріпиться до диска.

              Щоб закріпити конвекційний кожух на трубі, необхідно зробити зі сталі більший циліндр. Потім потрібно з'єднати котел та кожух. Як матеріал для кришки використовується частина бочки, що залишилася, і газового балона з саморобною ручкою.

                Встановлення котла та введення в експлуатацію

                За рахунок того, що температура в приміщенні повинна бути достатньою для циркуляції повітря, саморобний опалювальний котел на дровах потрібно встановлювати вище за рівень підлоги на вогнетривкому фундаменті, приваривши до основи агрегату сталеві ніжки.
                На першому етапі відбувається встановлення та підключення пристрою до системи теплопостачання.

                1. Труби подачі, обратки та корпуси приєднуються до корпусу за допомогою патрубків.
                2. Труба для відведення диму врізається у водяний бак.

                Коли ви підключаєте стандартний або міні-котел на дровах, навколо нього встановлюють цегляну стіну для підвищення ефективності опалення та захисту від дотику до розпеченої металевої поверхні.

                  Введення агрегату в роботу:

                  • З котла знімається кришка та теплорозсікаючий диск.
                  • На повітроводі з'являється повітряна заслінка.
                  • У топку не вище від димоходу укладаються дрова, а поверх них насипають дрібні тріски.
                  • Розігріті до необхідної температури дрова слід полити невеликою кількістю рідини, призначеної для розпалювання багаття.
                  • Дно котла накривається диском та кришкою.
                  Коли дрова розгорілися, заслінка закривається.

                    Креслення твердопаливних котлів

                    У народі найпоширеніші два типи креслень. Перший тип - котли верхнього горіння, що виготовляються за типом спалювання свічки, коли вогонь пошарово спалює паливо зверху донизу. Вони дуже популярні завдяки своїй простоті. Для їх виготовлення потрібні дві товстостінні труби. Одна труба більшого діаметра, інша - меншого, а між ними знаходиться теплоносій.

                    Другий тип креслень - котли шахтного типу. Вони також мають великі камери завантаження, але відмінність полягає у наявності додаткових димових каналів у верхній або задній частині котла, які ефективно відводять тепло. Виготовлення таких котлів своїми руками є складнішим завданням, але вони працюють набагато ефективніше.
                      1 - зовнішня стінка (труба); 2 - внутрішня стінка; 3 - водяна сорочка; 4 - димова труба; 5 — телескопічна труба, що подає повітря; 6 — розподільник повітря (металевий «млинець» з ребрами; 7 — камера попереднього підігріву повітря; 8 — патрубок подачі повітря; 9 — труба, що подає, з нагрітою водою; 10 — повітряна заслінка; 11 — завантажувальна дверцята; 12 — дверцята для чищення; 13 - труба з водою із системи (обратка), 14 - трос, що управляє заслінкою.

                      Котел із піролізним спалюванням твердого палива

                      Відмінністю такої конструкції є те, що тверде паливо в ньому не згоряє, як у звичайному, а при нестачі подачі первинного повітря, «переганяється» у деревний (піролізний) газ, який спалюється у спеціальній камері допалювання при подачі в неї вторинного повітря. Така подача може бути як природною, так і примусовою.
                        1 - регулятор тяги з термодатчиком; 3 - дрова; 4 - нижні двері; 5 - грати; 6 - повітряна заслінка подачі первинного повітря; 7 - зольник; 8 - колосникові грати; 10 - прочищення; 11 - злив; 12 - теплоізоляція корпусу; 13 - обратка (подача теплоносія із системи); 14 - форсунка; 15 - подача вторинного повітря; 16 - заслінка димової труби; 17 - труба з нагрітою водою; 18 - заслінка; 21 - завантажувальні двері; 22 - камера допалення.

                        Котли шахтного типу

                        Як вже згадувалося, особливістю таких котлів є наявність двох камер: великої вертикальної камери завантаження (шахти) і камери з теплообмінником. Паливо підпалюється знизу в першій камері, і полум'я потім переходить у другу камеру, де віддає свою енергію теплоносію через теплообмінник.

                        Ці котли можуть бути зі звичайним спалюванням палива або з піролізним. У першому випадку необхідне повітря постачається через нижні дверцята, а продукти горіння, пройшовши через теплообмінник, відводяться в димову трубу. У другому випадку обмежена кількість первинного повітря подається до місця горіння, де дрова згоряють і виділяють піролізний газ. Крім того, такі конструкції можуть мати додаткову камеру допалу, куди подається вторинне повітря для спалювання газу. У верхній частині теплообмінної камери розташована засувка, яка відривається при розпалюванні і дозволяє димовим газам виходити безпосередньо в димову трубу.

                          1 - заслінка подачі первинного повітря; 2 - нижні дверцята для підпалу та чищення; 3 - грати; 4 - дрова; 5 - завантажувальні дверцята (може розташовуватися і зверху); 12 - труба з нагрітою водою (подача); 13 - пускова заслінка; 14 - заслінка димової труби; 15 - теплообмінник; 16 - подача вторинного повітря; 17 - камера допалювання; 18 - обратка; 19 - злив; 20 - чищення; 21 - заслінка; 22 - колосникові грати; 25 - зольник.

                          Made on
                          Tilda